Tóth Andrea, a Provident Pénzügyi Zrt. vállalati kapcsolatok vezetője osztotta meg velünk érdekes tapasztalatait, öltözködési javaslatait a pénzügyi szolgáltatói szektorban. Többek között azt is elárulta, hogyan érdemes felöltözni egy üzleti tárgyalásra, miért fontos nőnek maradni minden helyzetben, és hogyan lehet felkészülni egy pár napos üzleti útra.
Van-e a cégnél kötelező öltözködési forma, dress code? Ha igen, hozzád mennyire áll közel?
Mint a pénzügyi szolgáltatói szektorban általában, nálunk is van dress code, ami hétfőtől csütörtökig az üzleties öltözködést jelenti. Mivel tagja vagyok a Vállalat felsővezetésének, tőlem maximálisan elvárható, hogy mindennap az üzleties öltözkedés szabályát betartva jelenjek meg, hiszen nagyon gyakran találkozom újságírókkal, ügyfelekkel, külső partnerekkel, politikusokkal. Hozzám azért áll közel ez az öltözködés, mert korábban is egy big four cégnél dolgoztam, és mindig is ezen elvárások mentén öltöztem, ez vált a hétköznapjaim részéve.
A tárgyalásokon másokkal szemben is elvárod, hogy betartsák a dress code-ot?
Amikor egy üzleti tárgyaláson veszel részt, az első impressziód az adott partnerről a külső megjelenéséből fakad, ezért úgy gondolom, hogy a professzionalizmust, a felkészültséget sugároznunk kell az öltözékünkkel is. Véleményem szerint, hogyha megtisztelem a partnereimet azzal, hogy megfelelően felöltözve jelenek meg, akkor elvárhatom, hogy ők is betartsák az alapvető szabályokat. Ez nem jelenti azt, hogy egy úrnak feltétlenül kell nyakkendő és zakó, de a megjelenés egy pénzügyi világban ugyancsak meghatározó, jellemzi az adott személyt.
Van bármilyen öltözködési taktikád a különböző tárgyalási típusokra?
Nagyon fontos, hogy amit viselünk, azzal teljes mértékig tudjunk azonosulni. A ruha, a cipő, a kiegészítő ne szorítson, ne érezzük magunkat kényelmetlenül benne.. Ne akkor vegyük fel a még nem hordott, vadonatúj ruhánkat. Hasonlóan a cipőhöz, a ruha esetében is viselet közben derül ki, hogy mennyire kényelmes, tényleg jól áll-e, közel áll-e a személyiségünkhöz. Nagyon fontosnak tartom, hogy az öltözék nem mutasson se többet, se kevesebbet annál, mint a viselője. Sokkal fontosabb, hogy a ruha, amit a tárgyalásra felveszünk, sugározza azt a fajta professzionalizmust, szakmaiságot, ami a bennünk rejlik.
Pénzügyi területen dolgozol: mi a tapasztalatod, tudsz abból előnyt kovácsolni, ha beleviszed a saját egyéniséged az öltözködésbe, mennyire vállalod a nőiességed, a nőies öltözetet a tárgyalások során?
Mindig beleviszem a saját egyéniségemet az öltözködésembe. Úgy gondolom, különösen az üzleti világban, az, hogy valaki nő és nőisen is öltözik, rendkívül fontos. Nem értek feltétlenül egyet azzal, hogy a nőnek férfiasabban, nadrágkosztümben kell megjelennie ahhoz, hogy elfogadják. Azt gondolom, hogy az üzleti öltözködésben fontos hangsúlyozni a megjelenéssel is, hogy valaki igenis nő, és ez azt is jelentheti, hogy más perspektívából lát egy kérdést, másként közelíti meg. Ne szégyelljük, hogy nők vagyunk, de ne is éljünk vele vissza.
Munkahelyen kívül milyen típusú ruházatot preferálsz?
A testvérem azt szokta mondani, hogy szélsőségesen öltözködöm, mert hétköznapokban mindig kifogástalan, jól öltözött vagyok, nagyon üzleties megjelenésű, nagy az összhang a ruháim és a kiegészítőim között, de hétvégén „gördeszkásan” tudok kinézni: farmer egy egyszerűbb felsővel, pufi mellénnyel, kényelmes cipővel, tehát inkább sportosan öltözöm. A kettő között tehát nincs igazán átmenet, de, hogy őszinte legyek, a lazítással nekem az is együtt jár, hogy hétvégén leveszem magamról a formálisabb dolgokat, ekkor sokkal inkább a kényelmi szempontokat részesítem előnyben.
Van kedvenc ruhaszíned, ruhadarabod?
Őszi és téli hónapokban nagyon szeretem a feketét, azért is, mert szépen ki lehet egészíteni ékszerekkel, például nagyon jól illenek hozzá az ezüst vagy - manapság újra divatba jövő - arany ékszerek, de akár egy szép színes sál is feldobhatja az összbenyomást.
Nyáron kimondottan szeretem a színeket, de két színnél többet sohasem kombinálok egymással. Számomra ugyanis nagyon fontos a harmónia az életben, és így a ruhák terén is. Az öltözködésben szeretem, ha a ruhadarabok, kiegészítők tökéletesen harmonizálnak egymással.
Nagyon kedvelem egyébként, hogy visszatért a divatba az egyberuha, mert nagyon elegáns tud lenni egy hölgyön, és zakóval hordva teljesen formálissá válik, mindehhez egy szép kiegészítő még inkább hangsúlyozhatja a jó megjelenést. Nem vagyok híve a túl ékszerezettségnek, de egy szép óra, fülbevaló, karkötő dísze lehet az öltözéknek.
Van kedvenc márkád, kedvenc terveződ?
Casualban Tommy Hilfiger ruháit nagyon szeretem. Az Armaninak pedig van egy Armani Jeans és egy Casual kollekciója, ezek a ruhadarabok elegánsak és sportosak. Kiegészítőben Michael Kors darabjait részesítem inkább előnyben.
Van olyan példaképed, aki a jelenlegi stílusodra hatott?
Alapjaiban az anyukám hatott rám leginkább, aki mindig a finomságot és harmóniát tanította nekem. Aztán 18 éves korom körül volt egy nálam 6-7 évvel idősebb barátnőm, aki akkor már dolgozott, sokat keresett és sok időt töltött külföldön abban az időben, amikor Magyarországon még nem volt olyan választék, mint most, és ő nagyon választékosan és igényesen öltözködött. Sok mindent ellestem tőle, például hogyan lehet a kiegészítőket olyan ügyesen használni, hogy észrevétlenül feldobja az öltözködésünket.
A munkád miatt is sokat utazol. Hogyan lehet felkészülni egy pár napos üzleti útra?
Mivel az ilyen utakra cabin size méretű bőrönddel (értsd: a repülő utasterébe felvihető kézipoggyász méretű bőrönddel) utazik az ember, az út előtt nagyon alaposan megtervezem, hogy mit mikor veszek fel: mit fogok viselni az utazás során, amikor megérkeztem, egy esetleges üzleti vacsorán, illetve a másnapi tárgyaláson.
De figyelembe veszem a célországot is: Angliába például semmiképpen nem indulok el esőkabát nélkül. Ma már van olyan esőkabátom, amit kifejezetten ilyen utak során hordok, mert habár kapucnis, mégis nagyon elegáns, térdig ér és kiegészítője a ruhatáramnak. Nagy hasznát veszem az angliai esős időjárásban. Hasonlóan praktikusak azok a ruhák, melyek nem gyűrődnek. Nem tudhatjuk, hogy lesz-e lehetőségünk vagy időnk vasalni, mikor megérkezünk a szállodába. Ha olyan ruhát raktunk el magunknak, amely vasalás nélkül is tökéletesen áll rajtunk, mindig felkészültek leszünk bármilyen üzleti tárgyalásra.
Ha tetszett a bejegyzés, iratkozz fel az RSS-értesítőnkre!
Szólj hozzá!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.